Profit de ocazia oferită de sărbătorirea “Zilei Baroului Bucureşti” pentru a-mi exprima gândurile faţă de realităţile din avocatura românească. Profesia de avocat, nobilă prin natura sa, trezeşte în continuare, pe lângă admiraţia pentru prestaţiile avocaţilor, şi reproşuri, mai mult sau mai puţin fondate. Cei care nu demult dezavuau anumite aspecte privind profesia de avocat au ajuns, datorită destinului, să susţină că au nevoie de avocaţi şi să solicite ajutoru...